Dysplazia bedrového kĺbu u psov

Aké sú príčiny dysplazie u psov?
Genetická predispozícia tvorí asi 20 – 80%, zvyšok je spôsobený nevhodným kŕmením a záťažou. Vyskytuje sa najmä u psov veľkých plemien, kvôli ich intenzívnemu rastu. Preto by sme mali dohliadať na vyváženú stravu, neprekrmovať energiou a vápnikom, ktoré podporujú rast a primerane zaťažovať zviera.

Diagnostika dysplazie bedrového kĺbu u psov
Podozrenie vzniká na základe klinických príznakov, ortopedickým vyšetrením sa môže zistiť laxita v kĺbe. Diagnostika dysplazie bedrového kĺbu sa vykonáva zhotovením rtg snímku v celkovej anestézii po ukončení telesného rastu a vývoja psa (v 12 – 18 – 24 mesiacoch). Stupeň dysplázie sa hodnotí stupnicou od 0 do 4, alebo od A do E.

V akom veku sa môžu objaviť ťažkosti?
Problémy ako rýchla únava, časté ležanie a neochota k pohybu až krívanie sa môžu objaviť už u 4-6 mesačných psov. Príznaky sú výrazné najmä po dlhšom odpočinku po predchádzajúcej väčšej záťaži. Typické sú ťažkosti so vstávaním, pri skokoch a chodení hore a dole schodmi a beh podobný zajacovi (odráža sa súčasne obidvoma panvovými končatinami).

Môže dysplazia narušiť proces rastu psov?
Neochota k pohybu a bolesť spojená s dyspláziou môže narušiť proces rastu psov. Vďaka zníženej pohybovej aktivite pes priberá, zvyšuje sa množstvo najmä tukového tkaniva a naopak dochádza k atrofii svalov a kĺby a kosti sa bez vplyvu primeranej a vhodnej záťaže nesprávne vyvíjajú.

Aká je liečba dysplazie?
Dysplazia sa môže liečiť chirurgicky alebo konzervatívne. Chirurgické metódy pôsobia buď paliatívne (pektinektómia), rekonštrukčne (trojitá osteotómia panvy, intertrochanterická varózna osteotómia, predĺženie krčku femuru) alebo záchovne (resekcia hlavice a krčku stehnovej kosti,totálna endoprotéza bedrového kĺbu). Konzervatívna liečba spočíva v obmedzení fyzickej aktivity, redukcii telesnej hmotnosti a znížení bolesti a snahe zachovať čo najdlhšie funkčnosť kĺbu. Patrí k nej fyzikálna terapia – najlepšie plávanie, cvičenie a pasívne pohyby v kĺbe a medikamentózna – najmä nesteroidné protizápalové lieky a chondroprotektíva.

Aká je správna výživa psov trpiacich dysplaziou?
V prvom rade treba dbať na správnu výživu v období rastu s primeraným množstvom jednotlivých živín, najmä tukov a minerálov u rýchlo rastúcich veľkých a obrovských plemien psov, aby sa rozvoj dysplazie minimalizoval. Ak už pes dysplaziou trpí, treba dohliadnuť na udržanie normálnej hmotnosti, obézne psy si zbytočne preťažujú kĺby. Vhodnými krmivami sú: Eukanuba VD Joint Mobility, Hill's Canine J/D, PRO-VET Dog Mobility, Purina VD Canine JM, Royal canin VD Canine Mobility Larger Dogs, Royal canin VD Canine Mobility Support, Specific CJD Joint Support, Vet Life DOG Joint. Okrem toho sa môžu pridávať chondroprotektívne prípravky s obsahom glykosaminoglykánov a chondroitínsulfátu.


Autor: MVDr. Eva Truchanová

Neviete si rady?
Spýtajte sa nás telefonicky
alebo emailom.
+420 774 742 123
info@rajkrmiv.sk

 

Novinky

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3868 ľudí

Chcete ako prvý vedieť o novinkách a akciách?
Prihláste sa k odberu.